۹۰ درصد تجهیزات مورد استفاده در نیرو‌های مسلح بومی است

امیر سرتیپ محمد شفیعی، فرمانده قرارگاه عملیاتی لشگر ۱۶ زرهی قزوین در برنامه گفت وگوی ویژه خبری با گرامیداشت فرارسیدن چهل و دومین سالگرد دفاع مقدس گفت: باید دفاع مقدس و دستاورد‌های آن به نسل جوان منتقل شود چرا که رژیم بعث و صدام حسین با حمایت تمام دنیا، با بررسی دقیق همه جوانب به کشورمان حمله کرد.
وی افزود: صدام از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی درصدد حمله به جمهوری اسلامی ایران بود و در این بین از همه حمایت‌های اطلاعاتی، مالی و تسلیحاتی  دنیا بهره‌مند بود.
فرمانده قرارگاه عملیاتی لشگر ۱۶ زرهی قزوین خاطرنشان کرد: صدام سه روز قبل از جنگ، قرارداد الجزایر را پاره و اعلام کرد تا یک هفته تهران را فتح می‌کند، اما در گام اول ۳۴ روز پشت دروازه‌های خرمشهر ماندگار شد.
وی افزود: صدام حسین با شناخت کامل و بررسی‌های دقیق، قرار بود تهران را بگیرد و انقلاب نوپای اسلامی ایران را از بین ببرد و با هدایت داهیانه امام خمینی (ره)، رژیم بعث نه تنها یک وجب از خاک ایران را نتوانست تصرف کند، بلکه به هیچ کدام از اهدافش هم نرسید.
امیر سرتیپ محمد شفیعی تصریح کرد: نیرو‌های ارتش و سپاه فقط با یک جمله حضرت امام خمینی (ره) دست به طراحی عملیات می‌زدند که نمونه آن را در فتح خرمشهر و شکست حصر آبادان شاهد بودیم.
وی افزود: پیش از انقلاب بیش از ۵۰ هزار مستشار نظامی در ارتش فعالیت می‌کردند و مستشاران باید اجازه استفاده از تسلیحات نظامی را به ما می‌دادند که جوانان غیور ما با تلاش وافر، حمایت رهبری و همدلی مردم، دشمن را شکست دادند.
فرمانده قرارگاه عملیاتی لشگر ۱۶ زرهی قزوین تأکید کرد: در ابتدای جنگ تجهیزات مان عمدتاً انگلیسی و آمریکایی بود و برای استفاده از آن‌ها متکی به مستشاران غربی بودیم و حتی اجازه تعمیر یک دستگاه تانک را هم نداشتیم.
وی افزود: در ابتدای جنگ تحمیلی، از همه نظر تحریم شده بودیم که تحریم‌های فعلی در برابر آن تحریم ها، چیزی محسوب نمی‌شود و برای دفاع از کیان کشورمان، از همان تجهیزات به بهترین نحو ممکن استفاده کردیم.
امیر سرتیپ محمد شفیعی بیان کرد: در دوران دفاع مقدس ارتش عراق ۴ بار بازطراحی، بازسازی و تجهیز شد این در حالی است که ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه فقط متکی بر داشته‌های گذشته اش بود.
وی افزود: در حال حاضر ۹۰ درصد تجهیزات مورد استفاده در نیرو‌های مسلح بومی است و به موشک‌های نقطه زن مجهز شدیم و در رزمایش اقتدار ۱۴۰۱ نیروی محوری زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران که با محوریت لشکر ۱۶ زرهی برگزار شد، سلاح‌های جدیدی که به دست نیرو‌های توانمند ایران ساخته شده بود، آزمایش کرد و به یگان‌های نظامی تحویل داد.
فرمانده قرارگاه عملیاتی لشگر ۱۶ زرهی قزوین گفت: ما الان به جایگاهی رسیدیم که موشک‌های نیروی زمینی ارتش از فاصله ۲ هزار کیلومتری نقطه زنی می‌کند و امروزه به توانایی پرواز بالگرد در شب و حمل موشک‌های شفق ۲ هزار کیلومتری رسیدیم.
وی افزود: ما تولید کننده تانک، موشک و هواپیما در منطقه هستیم و کشور‌های منطقه و دوست می‌توانند از این تجهیزات برای دفاع از کشورشان، استفاده کنند.
امیر سرتیپ محمد شفیعی خاطرنشان کرد: ما با کشور‌های همسایه سر جنگ نداریم و فقط برای دفاع از این مردم از تجهیزات دفاعی مان استفاده می‌کنیم.
وی افزود: اگر همان روحیه دفاع مقدس را در شرایط امروز به کار ببریم، قطعاً مشکلات موجود در کشور حل و فصل می‌شود و مطمئناً موفق خواهیم بود.
فرمانده قرارگاه عملیاتی لشگر ۱۶ زرهی قزوین تصریح کرد: قدرت پهپادی، قدرتی است که امروز سرنوشت جنگ‌ها را تعیین می‌کنند و با تکیه بر همین جوانان، به قدرت پهپادی دست پیدا کردیم.
وی افزود: در حال حاضر قدرت بازدارندگی ایران در حدی است که دشمنان تحت هیچ شرایطی خیال حمله به ایران را هم نخواهند داشت.
امیر سرتیپ محمد شفیعی تأکید کرد: شرکت‌های دانش بنیان نیرو‌های مسلح از نظرات شرکت‌های دانش بنیان بیرون از نیرو‌های مسلح برای تولید تجهیزات دفاعی با رعایت اصل محرمانگی استفاده می‌کند و تانک‌های چیفتن انگلیسی که از سال ۱۳۵۱ وارد ارتش شدند، امروز بازآمد شده اند و معایب آن‌ها کاملاً برطرف شده است.
وی افزود: ارتش پذیرای نظرات شرکت‌های دانش بنیان در زمینه تولید هواپیما و پهپاد است تا هر روز قدرت دفاعی نیرو‌های مسلح، افزایش یابد.
فرمانده قرارگاه عملیاتی لشگر ۱۶ زرهی قزوین بیان کرد: همه ما موظفیم در راستای عمل به دستور رهبر انقلاب برای جهاد تبیین، نسبت به معرفی شهدا و قهرمانان ارتش و سپاه اقدام کنیم.
وی افزود: ارتش جمهوری اسلامی ایران قبل از سیل گلستان در منطقه حاضر بود و نسبت به کمک رسانی به سیل زدگان اقدام کرد و این مساله جزو افتخارات ارتش جمهوری اسلامی است.
امیر سرتیپ محمد شفیعی گفت: در دروان کرونا، علاوه بر قزوین، نیرو‌های ارتش امکاناتش را به استان گیلان گسیل کرد و هر کجا که نیاز باشد با افتخار در آنجا حضور پیدا می‌کنیم.
وی افزود: تا زمانی که بنی صدر فرمانده کل قوا بود و جدایی میان نیرو‌های مسلح را پیگیری می‌کرد و پس از آن هم از کشور فرار کرد، به فرمان امام خمینی (ره)، وحدت میان نیرو‌های مسلح شکل گرفت و شاهد پیروزی در عملیات‌های مختلف بودیم.
فرمانده قرارگاه عملیاتی لشگر ۱۶ زرهی قزوین خاطرنشان کرد: ارتش در شکل گیری سپاه پاسداران نقش آفرین بوده است و بسیاری از نیرو‌های سپاه به این موضوع افتخار می‌کند.
وی افزود: لشگر ۱۶ زرهی با افتخار در عملیات‌های مهم دفاع مقدس حضور داشته و ۲ هزار و ۹۵۰ شهید را از استان‌های قزوین، زنجان و همدان تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
امیر سرتیپ محمد شفیعی تصریح کرد: یکی از افتخارات ما این است که رهبر انقلاب فرمودند من لشکر ۱۶ زرهی را در عملیات نصر و در عملیات تانک‌ها در کرخه نور و سواحل نیسان دیدم و هر زمانی که نیاز بوده است، دست به افتخار آفرینی زدیم.
——–
https://www.yjc.news/fa/news/8244815/۹۰-درصد-تجهیزات-مورد-استفاده-در-نیرو‌های-مسلح-بومی-است
——-
جدیدترین اخبار 1401 ایران