سوگواری فاطمیه اول در چهارمحال و بختیاری

آیین‌های سوگواری و عزاداری ایام سراسر حزن و اندوه فاطمیه اول و سالروز شهادت جانسوز دخت نبی مکرم اسلام حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)، با سیاه پوش کردن مساجد، تکایا، حسینیه‌ها و بقاع متبرکه، خیابان‎ها، معابر و سر‎درب منازل در استان چهارمحال و بختیاری در حال برگزاری است.
برپایی مجالس روضه خوانی، سینه زنی و زنجیرزنی با شرکت اقشار مختلف مردم و با حضور سخنرانان و مداحان اهل بیت (ع)، اجرای تعزیه، جلسات روضه در منازل، و تهیه و توزیع غذا‌های نذری از برنامه‌های این ایام به شمار می‌رود.
بیشتر بخوانید
امروز ۱۳ جمادی الاول ۱۴۴۴ هجری قمری برابر با ۱۷ آذر ۱۴۰۱ هجری شمسی به روایتی سالروز شهادت مظلومانه حضرت صدیقه کبری (س) است.
حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در روز ۲۰ جمادی الثانی سال پنجم پس از بعثت در مکه مکرمه به دنیا آمد. در مورد تاریخ شهادت جانگداز ایشان چند روایت وجود دارد که بنا بر روایتی ۷۵ روز پس از رحلت پدر گرامیشان حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در ۱۳ جمادی الاولی (که نظر اهل سنت نیز بر همین تاریخ است) و به روایت مشهورتری ۹۵ روز پس از رحلت پیامبر اسلام (ص) مطابق با سوم جمادی الثانی در سال یازدهم هجری ـ در حالی که ۱۸ سال بیشتر از عمر مبارکشان نمی‌گذشت ـ می‌باشد.
——–
https://www.yjc.news/fa/news/8302899/سوگواری-فاطمیه-اول-در-چهارمحال-و-بختیاری
——-
جدیدترین اخبار 1401 ایران
https://www.yjc.news/fa/news/8302899/سوگواری-فاطمیه-اول-در-چهارمحال-و-بختیاری