خواص چای کوهی چیست؟ معرفی فواید چای کوهی و مضرات آن سلوا، فروشگاه محصولات ارگانیک، سالم و روستایی | OkChay

اثر آرامش‌بخش این گیاه نیز می‌تواند برای درمان اضطراب مفید باشد. به گزارش فرارو، چای کوهی گیاهی از تیره نعناع و بومی کشور ایران است که خواص دارویی فراوانی دارد. تاکنون ۷۹ ترکیب از اسانس چای کوهی شناسایی شده است که هر کدام اثربخشی درمانی منحصربه فردی دارند.

در برخی موارد مشاهده شده است که بابونه سبب خواب‌آلودگی می‌شود هنگامی‌که از بابونه استفاده کردید به علت خواب‌آلودگی رانندگی در این حالت توصیه نمی‌شود. مصرف بیش از حد از بابونه می‌تواند سبب استفراغ و سرگیجه شود و در نوزادان ایجاد بوتولیسم کند. این نوشیدنی قرمز طعم ترشی دارد که می‌تواند دهان را چای نیاوران و الهیه جمع کند. این چای، یک نوشیدنی خوش رنگ، خوش‌مزه و دل چسب است که پیشنهاد می شود در شب‌های سرد پاییزی و زمستانی پس از یک روز کاری سخت، برای رفع خستگی و بازگرداندن انرژی و ارامش از دست رفته مصرف شود.

میزان مصرف و طرز تهیهٔ چای کوهی[ویرایش]

خواص چای کوهی چیست؟ معرفی فواید چای کوهی و مضرات آن سلوا، فروشگاه محصولات ارگانیک، سالم و روستایی | OkChay

بهترین شیوه مصرف این گیاه دم کرده آن است.[۵]بهترین زمان استفاده از این گیاه تا شش ماه پس از چیدن آن است و بعد از این مدت بهتر است از اسانس آن استفاده شود. یکی از خواص چای کوهی این است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و به درمان سرماخوردگی کمک می‌کند. چای کوهی از اضطراب می‌کاهد و موجب خواب راحت و عمیق می‌شود. قبل از مصرف چای هندی آن را بخوبی تمیز و احیانا سیخ، برگها و ساقه های اضافی گیاهان دیگر را جدانمایید. سپس یک قاشق مربا خوری پر از چای را روی صافی ریخته و کاملا با آب خاک آن را بگیرید .در مرحله بعد آنها را در یک لیوان آب جوش ریخته و با قاشق خوب به هم بزنید.

  • وجود ترکیبات فنولی در این دمنوش باعث شده که خاصیت ضد التهابی فوق العاده ای در آن پیدا شود و به همین خاطر از آن برای رفع خارش حشرات و زخم های دهانی سفارش می شود.
  • برگ های چای کوهی با دارابودن ماده قرمز رنگِ هایپریسین به از بین بردن سوختگی ها کمک می کند.
  • در انتخاب شیرین‌کننده، دست شما کاملا باز است پس هر گزینه‌ای را که مایل هستید برای این کار انتخاب کنید.

در ضمن، این گیاه می‌تواند با قرص‌های ضدبارداری، داروهای حساسیت و نیز داروهای آسم و سرماخوردگی؛ ایجاد تداخل دارویی کند. در صورتی که چای کوهی شما به صورت خشک شده است، باید به اندازه نصف قاشق چای خوری از چای کوهی را در داخل یک لیوان آب جوش حل کنید. محلول خود را کمی هم بزنید و سعی کنید که روی لیوان را به طور کامل بپوشانید و آن را به مدت ۲۰ دقیقه کنار بگذارید تا دم بکشد. در صورتی که قصد دارید این دمنوش را به صورت داغ مصرف کنید، می‌توانید مرحله دم کردن آن را در داخل ظرفی انجام دهید که بتوانید آن را بر روی بخاری و اجاق گاز قرار دهید. مصرف چای کوهی اشتها آور است و برای افرادی که در سالمندی به بی اشتهایی و کم اشتهایی دچار هستند به منظور اشتها آوری توصیه می گردد. همچنین مصرف چای کوهی برای کودکانی که دچار ضعف بدنی هستند به دلیل خاصیت اشتها آوری آن توصیه می گردد.

خواص چای کوهی برای تقویت سیستم ایمنی بدن