نماد سایت زی نیوز

تعویض رابرت مالی ، چه تاثیری بر بازی هسته‏‌ای ایران و امریکا می گذارد؟


مقامات ایالات متحده اعلام کرده اند که ایران ممکن است تنها چند هفته تا دستیابی به اورانیوم تسلیحاتی مورد نیاز برای ساخت بمب هسته ای فاصله داشته باشد. اکنون رابرت مالی که مسئول احیای توافق هسته ای برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران بود، به حالت تعلیق درآمده است. رابرت مالی، دیپلمات برجسته ای که مذاکرات هسته ای دولت بایدن با ایران را رهبری می کرد، ماه گذشته پس از تعلیق مجوز امنیتی وی و در اوایل سال جاری در بحبوحه تحقیقات در مورد نادرستی اطلاعات طبقه بندی شده، به مرخصی بدون حقوق واگذار شد. شبکه CNN پیش از این گزارش داده بود که دسترسی به اطلاعات طبقه بندی شده برای مدتی امکان پذیر نبود.
در زمینی که مرکسی و در مه جونین شد، مالی به سینین کیں به او رسید و به آن رسید و اینتدرد درد آن را به او رساند. اما رز جمعه، آبرام پلی، دستیار رابرت مالی، مدیر توییتر رسمی، دفتر نماینده ویژه در ایران، در این سمت قرار گرفتند. پیلی در توییتر نوشت: همه تیم‌های وزارت خارجه همچنان درگیر اجرای سیاست ایران هستند. سایت وزارت امور خارجه نیز نام مالی را به عنوان نماینده ویژه در امور ایران حذف کرد. جک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده نیز روز یکشنبه گفت که “نمی توانم در مورد وضعیت فعلی صحبت کنم” و اینکه آیا خوب است این پول را به طرف خودش برگرداند. بر اساس ارزیابی اطلاعاتی ایالات متحده که هفته گذشته منتشر شد، ایران برنامه هسته ای خود را به میزان نوامبر 2020 توسط یکی از دانشمندان هسته ای کلیدی خود گسترش داده است، اما فعالیت های مورد نیاز برای تولید یک دستگاه هسته ای قابل آزمایش را انجام نمی دهد.
حواشی سوالات مالی درباره سرنوشت توافق بلندمدت هسته ای با ایران، توافقی که اکنون بیش از هر زمان دیگری ضروری به نظر می رسد. زیرا غنی سازی اورانیوم در ایران ادامه دارد و آمریکا و ایران خود را برای یک انتخابات کلیدی آماده می کنند.
ایران سال آینده انتخابات پارلمانی و انتخابات آمریکا نیز در بهار سال آینده برگزار خواهد شد. به گفته تحلیلگران، پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای و سرنوشت آمریکایی‌های بازداشت‌شده در ایران احتمالاً باعث تقویت شخصیت‌های سیاسی، هم در ایران و هم در آمریکا می‌شود. robert mali yiki az mimaran tsaksom nuqle‌ay سال 2015 با ایران در دولت Obama بود. در سال 2018، دونالد ترامپ، ریس‌شمهوری وکت امیریکا از آن کوگام کیشد شد. پس از انتخاب بایدن، رابرت مالی در سال 2021 به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهور ایران به کار بازگردانده شد و به چهره ای پیشرو در مذاکرات بازگشت به توافق هسته ای تبدیل شد و آمریکا آمد. در سال 2008، پس از اینکه معلوم شد مالی در حین کار در گروه بین المللی بحران (ICG) که رئیس و مدیر اجرایی آن بود، با اعضای گروه مبارز فلسطینی حماس ملاقات کرده است، مناقشات در آمریکا به حدی بالا گرفت که او مجبور شد از کمپین ریاست جمهوری باراک کناره گیری کرد اوباما استعفا داد.
منتقدان مالی، از جمله ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی در خارج از کشور، محافظه کاران در آمریکا و حامیان اسرائیل، مالی را متهم می کنند که نسبت به جمهوری اسلامی ایران دلسوزتر است و از اسرائیل که دشمن شماره یک ایران است، سختگیرتر است. هلا زماید کودی است نگلیں امریکی با ایران بدون هوزور رابرت مالی رداد دارد. در حالی که آبرام پله به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهور ایالات متحده در امور ایران مشغول به کار است، برت مک گورک، کهنه کار شورای امنیت ملی ایالات متحده که از کهنه کار سیاست خاورمیانه است، به عنوان مسئول این مقام انتخاب شد. محدود کردن برنامه هسته ای ایران است. زمانی که بایدن در سال 2021 به قدرت رسید، مک گورک را به عنوان هماهنگ کننده خاورمیانه و شمال آفریقا در شورای امنیت ملی منصوب کرد. دولت آمریکا مذاکرات خود را برای ورود به توافق هسته ای با ایران در پایان همان سال آغاز کرد. سینان گزارش داد که مذاکرات ایران و آمریکا از زمستان سال قبل ادامه ندارد و مک گورک در مرکز مذاکرات بوده است. از آن زمان، McGurk برای گفت‌وگوهای غیرمستقیم با مکامت ایرانی سفر به امان هدل است. آخرین اتفاق در ماه می امسال رخ داد و به نظر می رسد رابرت مالی در میانه مذاکرات است. مک گورک گفت که دوست دارد این معامله دوباره شکل بگیرد، اما مشخص نیست که تاکتیک او چه تفاوتی با رویکرد رابرت مالی دارد. مک گورک، از کمپین «فشار حداکثری»، ترامپ در سال 2019 از ایران انتقاد کرد. مک گورک گفت: این تحریم جمهوری اسلامی را بیشتر منزوی کرد و اقتصاد آن را فلج کرد، اما نتوانست جلوی پیشرفت برنامه هسته ای در کشور را بگیرد. و معتقد است که تحریم های اضافه شده ایران را «تحریک آمازورتر» کرده است. مک گورک همچنین از دیگر سیاست های ترامپ در خاورمیانه از جمله سیاست های مرتبط با سوریه انتقاد کرد. 23302سورس و منبع خبر

طناز محمدی هستم ، منتشر کننده سایت زی نیوز

خروج از نسخه موبایل